10 gün erken açtı koparan yanacak

Afşin ilçesinin Tanır ve Marabuz mahallelerinde yetişen bu endemik bitki, doğaseverlerin ilgi odağı haline geldi. Ancak ters laleleri çekmek isteyen doğa fotoğrafçıları, bu yıl sıcaklığın mevsimin üzerinde olması nedeniyle lalelerin erken çiçek açtıklarını belirtiyor.

Fotoğraf sanatçısı Mehmet Emin Tan, “Bugün doğasever arkadaşlarla birlikte Afşin ilçesinde bulunan ters lalelerin manzarasını görmek için buraya geldik” dedi.

Tan “Ters lalelerinin bir kısmı açmış, bir kısmı ise hala tomurcuk halinde. Bu lalelerin bazıları sarı renkte ve uyum içinde duruyorlar” diye konuştu.

Mehmet Emin Tan “Lalelerimiz doğanın en gizli köşelerinde yetişiyor ve doğa fotoğrafçılarının büyük ilgisini çekiyor. Onlar için çok değerli ve özel bitkiler. Senenin belirli günlerinde buraya gelip ters laleleri ve ağlayan gelinleri fotoğraflıyorlar” diyor.

Mehmet Gören ise, “Ters laleler nisan ayının ilk haftasında açmaya başlar ve üçüncü haftada çiçeklerini dökmeye başlarlar” dedi.

Gören “Canlı sarıdan turuncuya, hatta kırmızıya kadar değişen renkleri ve tonları ile bu laleler, dağınık bir şekilde parlak yeşil yaprak demetleriyle bilinir” şeklinde açıklıyor.

Lalelerin güzelliği karşısında büyülendiğini söyleyen bir vatandaş “İnsan bunu koparmaya kıyamaz. Onlar doğanın güzelliğine güzellik katıyor” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x